A KÉPVISELŐK TESTÜLETE

A képviselők testülete az önkormányzat központi szerve, amely az iskola közösségének egész folyó munkáját vezeti. A testület tagja minden képviselő, az igazgató, minden bizottsági (tanulmányi, egészségügyi, kulturális, sport és verseny) elnök, és a diákszövetkezet vezetője. A közösség tanácsának csak két-három felnőtt tagja lehet.

A testület ilyen felépítésének az előnye a következők:

a. A testületben nemcsak az egész közösség érdekei jutnak képviselethez, hanem az egyes elsődleges közösségek érdekei is, ennélfogva az ilyen testület közelebb áll a tanulókhoz, demokratikusabb.
b. A testületben nagyon könnyen és gyorsan döntenek el minden kérdést, amely az egyes elsődleges közösségre (osztályokra), sőt az egyes személyekre vonatkozik, mert ebben a testületben mindig megvan a lehetőség arra, hogy a leggyorsabban kapjunk véleményt, vagy tájékoztatást az osztály felelős képviselőjétől.
c. A testület határozatai azonnal ismertté válnak minden osztályban. Ennek érdekében megállapodnak abban, hogy a képviselő minden testületi ülés után azonnal köteles értesíteni az osztályát a testület határozatáról.
d. Minthogy minden képviselőnek haladéktalanul tájékoztatnia kell osztályát a testület határozatairól, ezért a testületi ülésen is az osztály meghatalmazottjának érzi magát, aki felelős a testület minden határozatáért.
Az ilyen összetételű testület az a szerv, amely alkalmas az egész közösség gyors mozgatására, s bármely határozatnak a legrövidebb időn belüli végrehajtására.

A testületi ülés hatáskörébe az alábbiak tartoznak:

a. irányítja a közösség minden más szervének munkáját, és állandóan figyelemmel kíséri tevékenységét,
b. előkészíti az iskolagyűlésre szánt kérdéseket,
c. véleményt nyilvánít az iskola életének, sportmunkájának, tanulmányi és fegyelmi helyzetének a tanulókra vonatkozó minden alapvető kérdésben,
d. megtárgyalja a tanulókra vonatkozó minden rendelkezést, különböző körülményektől függően,
e. végrehajtja az iskolagyűlés minden határozatát,
f. szervezi a kulturális megmozdulásokat, ünnepélyeket, kirándulásokat, táborozásokat,
g. irányítja az osztályok közötti versenyt és szabályozza a legjobb osztályok megjutalmazását
h. irányítja a munkanap helyes lefolyását a meghatalmazottakon (ügyeletes képviselőkön) keresztül

A következőkben ezen elvek alapján mutatom be a közösség kialakítását az általános és középiskolában.