A KÖZÖSSÉGI SZERVEK MUNKÁJA

A közösségi szervek munkájában döntő körülmény a munka rendszeressége. A közösség minden szerve elveszti tekintélyét, és ténylegesen nem létezőnek tekinthető, ha valami okból hosszú időn át nem ül össze. A közösségi szervek munkája csak akkor lesz időszerű és fontos, ha az iskola egész életét úgy építjük fel, hogy valamely szerv tevékenységének megbénulása azonnal megmutatkozik az egész iskola munkájában, s a közösség megérzi hiányát.

Abból a célból, hogy a közösség szerveinek ez a jelentősége meg legyen, a következőkre van szükség:

a. Az iskola igazgatósága semmi esetre sem helyettesítheti a közösségi szerveket, és nem döntheti el önállóan azokat a kérdéseket, amelyek ezeknek a szerveknek a hatáskörébe tartoznak, ezt még akkor sem teheti meg, ha a vezetőség döntése nyilvánvalóan helyesnek vagy gyorsabbnak látszanék.
b. A közösségi szervek minden döntését végre kell hajtani, mégpedig mindenféle huzavona, halogatás nélkül.
c. Ha az igazgatóság helytelennek tartja valamely közösségi szerv hibás határozatát, az iskolagyűléshez kell fordulnia, de a határozatot csak úgy egyszerűen nem függesztheti fel.
d. Az igazgatóság alapvető munkamódszere magukra a közösségi szervekre gyakorolt hatás legyen.
e. A közösségi szervekben végzett munka ne vegyen el sok időt a tanulóktól, nehogy ezek a kötelezettségek túlterheljék őket, s nehogy hivatalnokká változzanak át.
f. A közösségi szerveket nem szabad mindenféle aprólékos ügyekkel megterhelni, amelyek a szokásos hivatalos úton és a folyó munka során megoldható.
g. Az iskolában lennie kell olyan szabályzatnak, amely megállapítja a közösségi szervek hozta határozatok ellenőrzésének rendszerét és a határozatok teljesítését. Az ellenőrzés hatáskörét sorrendben – egy-egy hónapos határidőre – az egyes osztályokra bízhatjuk.
h. Az iskolában sorrend szerint minden nap legyen ügyeletes képviselő.