SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZAT ALKOTMÁNY

1.§. (1)bek: Az iskolában a tanulók egy részének tanácsos rangot adományozunk. Így az iskolában lesznek tanácsosok és olyanok, akik még ezt a rangot nem kapták meg.

2)bek: A tanácsos rangot még el nem nyert tanuló nem választható be semmilyen önkormányzati szervbe. Az iskolagyűlésen viszont a tanuló szavazati joggal vesz részt. A képviselők tanácsának jogában áll tanulóvá visszaminősíteni az olyan tanácsos rangot viselő tanulót, aki olyasmit követ el, amivel elveszti az osztálya bizalmát, aki durván megszegi az iskola érdekeit, vagy aki bármivel szégyent hoz az iskolára és a tanácsosi névre.

(3)bek: Minden tanácsos legyen pontos, szigorúan tartsa be az iskolai házirend előírásait, és mindenben, elsősorban az iskola érdekeit védelmezze és tartsa szem előtt, s csak azután a saját vagy egyes osztálytársai érdekeit.

(4)bek: A tanácsos jogai a következők:

• az iskolai jelvény viselése, tanácsos felirattal,
• az a jog, hogy bizonyos funkciókat fogadhat el és választás alapján tisztséget tölthet be
• szavazati jog a gyűlésen.

2.§. (1)bek.: Az iskolagyűlés nyilvános. Ezen a megjelenés minden tanácsosnak és tanulónak kötelező. Az iskolagyűlésen a diákpolgármester vagy annak helyettese elnököl. Az iskolagyűlésen minden tanácsos felvethet bármilyen kérdést, de a polgármester joga azt megvitatásra bocsátani, vagy elvetni, vagy megvitatás céljából áttenni a testületi ülésre, vagy valamilyen más szervhez. Pl. a bizottságokhoz. Az iskolagyűlés nem tarthat tovább 30 percnél.

(2)bek.: Az iskolagyűlés hatáskörébe tartoznak a hatásköri listán elfogadott kérdések. Az iskolagyűlésen hozott határozatok visszavonhatatlanok, azokat csak ha törvénnyel ellentétesek az iskolavezetés változtathatja meg.

3.§. Minden tanuló az osztályában végzi a munkáját. A közösség vezetője a képviselő, akinek egy vagy több helyettese lehet. A képviselőket az iskolagyűlés választja félévi időtartamra, külön e célból tartott ülésen.

Minden osztály és napközis csoport elküldi képviselőjét a testületi ülésre. A képviselő-helyetteseket a képviselő előterjesztése alapján a testületi ülés jelöli ki az osztály tagjai közül a képviselőkkel azonos időtartamra. Szükség esetén a testületi ülésnek jogában áll, hogy elmozdítsa a képviselőket az osztály éléről, és helyére másik képviselőt válasszon az iskolagyűlés utólagos jóváhagyásával.

A képviselő gondoskodik az osztályról, minden tanulóra vonatkozó kérdésről, feladatról tájékoztatja őket. Kapcsolatot tart az igazgatóval, osztályfőnökkel. Minden képviselő tagja a testületi ülésnek. Figyeli egyes tanulók magatartását, elbeszélget velük, ha hibáznak, figyelemmel kíséri tanulmányi eredményüket és személyesen nyújt nekik segítséget, vagy pedig kijelöl melléjük segítségül az osztályból egy tanácsost. A képviselő nincs felmentve a tanulás alól és óráról sem hiányozhat, tisztségét ingyen és különmunkaként viseli.

A testületi ülésbe a megválasztott képviselőkön kívül szavazati joggal beletartoznak még: az iskola igazgatója, a diákönkormányzat vezetője és a bizottságok vezetői. A testületi ülésen a diákpolgármester elnököl, akit egy évre a tanácsosok választanak meg az iskolagyűlésen, a képviselőválasztás alkalmával.

4.§. Az iskolai feladatok végrehajtására összevont csoportot -kat hozunk létre. A csoport –ok vezető képviselőjét a képviselők testülete választja ki.

A feladat végrehajtása után az összevont csoport és az összevont csoport képviselőjének megbízatása megszűnik.

5.§. (1)bek.: A testületi ülés az iskolai közösség legfőbb irányító szerve, útmutatásaival és határozataival irányít minden más szervet, (a bizottságokat) és azok felelősséggel tartoznak neki.

(2)bek.: A diákpolgármester az iskola által szervezett kirándulásokon, táborozásokon ingyen vehet részt. A diákpolgármester köteles végrehajtani a testületi ülés valamennyi határozatát, ellenőrzi az ügyeletes képviselők munkáját, utasításokat ad a testületi ülés nevében és a diákönkormányzatot segítő nevelővel együtt részt vesz minden felmerülő kérdés megoldásában.

6.§. Minden osztályképviselő iskolaügyeletesi szolgálatot teljesít, az osztályok sorrendjében. Az ügyeletes képviselő (ÜK) szolgálatának idejére felmentést kap az órák alól. Az ÜK a nap folyamán figyelemmel kíséri a tanulók magatartását, fogadja a vendégeket, felügyel a rendre a folyosókon.

7.§. (1)bek.: A héttagú tanulmányi, kulturális, egészségügyi sport- és versenybizottságot az iskolagyűlés választja meg hat hónapra. A bizottságok munkaterv szerint dolgoznak a képviselők irányításával.

Balassagyarmat, 2012. október 15.